Dipsacus fullonum L. (Dipsacus fullonum L.) je dvogodišnja biljka koja u divljini raste u šumama, šikarama, na balvama i zelenim pojasevima uz puteve te na obalama rijeka i vodospreme. Raste prilično visoko i može doseći 2 m u optimalnim uvjetima. Debela, uglata stabljika prekrivena je bodljama. Listovi s oštrim vrhom su bez peteljki. Veliki bodljikavi cvatovi su najistaknutiji ukras divljih dražki. Ovi cvjetovi u obliku jaja sastoje se od do dvije tisuće sitnih ljubičastih ili ružičastih cvjetova. Čudesno mirisne cvjetove željno posjećuju pčele i leptiri.
Divka je visoko produktivna medonosna biljka. Prema istraživanju s jednog hektara možete proizvesti 300 kg meda i 250 kg peludi. To je izniman rezultat i vrijedi iskoristiti velikodušnost ove biljke i posijati je u blizini pčelinjaka, voćnjaka i povrtnjaka. Divlja čivka cvate u srpnju i kolovozu. Biljka razvija cvatove u drugoj godini nakon sadnje. Zrelo sjeme ove biljke čini poslasticu za ptice, osobito češljuge i sise. Osim svoje medonosne vrijednosti, divlja čačka ima i visoku ukrasnu vrijednost. Sve se češće sije kao ukrasna biljka, jer odlično stoji u većim aranžmanima. Njegovi plodovi mogu se koristiti u sušenim kompozicijama i mogu se bojati u različite boje. Divlja se u posljednje vrijeme sve više priznaje kao ljekovita biljka. Pokazuje antibakterijska i protuupalna svojstva koja se koriste u liječenju lajmske bolesti.
Uzgoj divlje čačkavice nije teško. Sjetva se obično obavlja u ljeto ili ranu jesen, ali sjetva u proljeće daje posebno dobre rezultate. Sadnice bi tada razvile guste lisne rozete i dobro razvijen korijenov sustav. Divka raste na svim vrstama tla, ali preferira vlažna jer biljci pruža najbolje moguće uvjete za razvoj. Njegov razvoj neće ometati kamenito tlo. Biljka preferira potpunu izloženost sunčevoj svjetlosti, ali djelomična sjena neće joj naštetiti.
Svako pakiranje sadrži 1 kilogram sjemena medonosne divlje čavke. Osnovne informacije o biljci i rok sjetve mogu se pronaći na naljepnici pakiranja.
|